انواع مبلمان های چند منظوره زیبا

انواع مبلمان های چند منظوره ضروری خانه های خلاق

آیا شما هم نیاز به مشاوره طراحی و دکوراسیون داخلی با بهترین طراحان داخلی را دارید؟!

ما در فراترز، بهترین خدمات مشاوره آنلاین طراحی و دکوراسیون داخلی را برای شما فراهم نموده ایم.

سفارش در فرامشاوره

امروزه بدلیل تنوع بسیار زیاد در ارایه محصولات و نیز نیاز به حضور خلاقیت بیشتر در فضای داخلی خانه و یا محل کار، وسایل و مبلمان هوشمندانه ای طراحی و ساخته می شوند که به صورت چند منظوره کاربرد دارند. در واقع این مبلمان های چند منظوره از زمانی پایشان به خانه ها و فضاهای داخلی باز شدند که جهان با رشد جمعیت و نیاز به ساخت مسکن و خانه های بیشتر مواجه شد. در همین راستا در شهر های بزرگتر، خانه هایی با ابعاد کوچکتر ساخته شد که در آنها به دلیل الزام استفاده حداکثری از همه بخش ها و همچنین وجود کمترین پرتی ممکن، مبلمان هایی با همان ابعاد واندازه نیز پدید آمد.

مطلب پیشنهادی: طراحی داخلی هتل لوکس خاص با طراحی ۱۹ معمار زبده!

صندلی تک نفره چند منظوره زیبا

در این میان، هنرمندان و طراحانی که از خلاقیت بیشتری بهره مند بودند، اقدام به طراحی و ساخت مبلمانی نمودند که نه تنها از ابعاد واقعی آنها کاسته نشود، بلکه حتی به جای یک کاربرد و یک عملکرد، دارای چندین کاربرد و عملکرد باشند. درواقع فلسفه کاری آنها به عبارتی All in one بوده است.

مطلب پیشنهادی: بهترین انواع مبلمان با چوب گردو

بنابراین از آن زمان بود که ما در دنیای صنعت خانه و مبلمان سازی هر روز شاهد پیشرفت ها و طرح هایی جدید در زمینه مبلمان های چند منظوره هستیم. حتی اگر شما خانه ای با ابعاد مناسب و بزرگ در اختیار دارید و خواهان خلاقیت و نوآوری تازه ای هستید و از یکنواختی دکوراسیون خانه و مبلمان خانه خود خسته شده اید، می توانید از این مبلمان های چند منظوره در خانه و یا محل کار استفاده نمایید.

 

مبلمان های چند منظوره جمع شونده

مطلب پیشنهادی: ایده های جذاب از کاربرد انواع مبل عثمانی در خانه های امروزی

در هر فضایی به فراخور نیاز افراد و نیز نوع عملکرد آن، از مبلمان و اکسسوری متفاوت استفاده می شود. برای مثال در اتاق خواب از تخت خواب استفاده می شود و در اتاق مطالعه از میز کار و شلف کتابخانه استفاده می شود. اما به دلیل قابلیت چند کاربردی بودن همین مبلمان های چند منظوره کم جا ، این مبلمان می تواند به صورت ترکیبی در فضای اشتراکی بین اتاق خواب، اتاق مطالعه، فضای نشمین و فضای غذاخوری و غیره قرار گیرند. که همین امر باعث نقطه عطف مبلمان های چند منظوره شده است.

درواقع همین مبلمان های چند منظوره ، تعیین کننده اصلی نوع فضا می باشند. زیرا با هر تغییر در فرم و شکل مبلمان، ما شاهد تغییر در نوع دکوراسیون داخلی فضا و بالطبع عملکرد آنها می باشیم.

مطلب پیشنهادی: جذاب ترین گیاهان خانگی بزرگ که باید در هر خانه ای باشند.

در این مقاله ما در فراترز به مواردی اشاره می کنیم که می تواند برای شما آموزنده باشد تا از آنها در فضای خانه و یا محل کار خود ایده بگیرید و به سمت استفاده از آنها پیش بروید. پس بیایید همراه ما در فراترز، به نمونه هایی از این مبلمان های چند منظوره نگاهی بیندازیم.

مطلب پیشنهادی: شناخت فرش و نکات کاربردی چیدمان فرش در دکوراسیون داخلی خانه

مبلمان چند منظوره تخت خواب شو

مطلب پیشنهادی: چطور بیشترین بهره را از کنج و گوشه خانه خود ببریم؟

انواع کاربرد مبلمان های چند منظوره در فضای داخلی

آشپزخانه

مبلمان های چند منظوره خلاقانه

اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است و نیاز به میز کار مناسب برای آماده کردن غذا و نیز کانتری برای غذاخوردن (صبحانه و ناهار) دارید، می توانید از میزهای دیواری کم جا استفاده کنید. تا بدین شکل نیاز به وجود میزی مجزا در آشپزخانه کوچک شما برطرف شود.

در همین راستا ویدیویی در زمینه میزهای دیواری چند منظوره و کم جا که ما در فراترز گردآوری کرده ایم، نگاهی بیندازید.

مطلب پیشنهادی: مبانی اصول چیدمان آشپزخانه

فضای نشیمن

مبلمان های چند منظوره به همراه میز

در بخش دیوار پشت میز TV شما می توانید با کمی خلاقیت این فضا را به صورت چند عملکردی طراحی نمایید. برای مثال دیوار پشت TV در زمانی که نیاز به تماشا و استفاده از TV ندارید، می تواند به فضای کتابخانه ای مفید تبدیل شود.

مطلب پیشنهادی: ۴ ترفند طراحی داخلی اتاق نشیمن در سال ۲۰۱۹

و یا اگر فضای کوچکی مانند استودیو و سوییت دارید، می توانید از دیوار پشت میز TV به عنوان اتاق خواب استفاده نمایید. یعنی با قرار دادن یک تخت خواب و لوازم جانبی آن در این دیوار، براحتی می توانید برای خود یک فضای اشتراکی از فضای نشیمن و اتاق خواب طراحی نمایید.

کشوی کنجی و دیواری

همچنین در فضای نشیمن یا هر فضایی مانند اتاق خواب یا هال می توان از کشوهای دیواری در کنج و یا هر بخشی از دیوار استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی:  ۱۰ایده هوشمندانه برای ایجاد شلف کنجی دیواری

فضای غذاخوری

ست مبلمان چند منظوره

اگر خانه ای کوچک دارید که از یک طرف نیاز مبرمی به حضور میز غذاخوری و صندلی دارید و از طرفی فضای کافی برای آنها ندارید، می توانید از آن دسته از میز ها و صندلی های غذاخوری چند منظوره و کم جایی استفاده کنید که کمترین فضای ممکن را از خانه اشغال می کنند. به طور مثال از راهکارهای ممکن این است که میز و صندلی خود را در داخل یک باکس به صورت کاملا سازمان دهی شده جمع آوری کنید. و یا از میزی چند منظوره استفاده نمایید که هم برای میز غذاخوری و هم برای میز جلو مبلی استفاده می شود. و یا از صندلی هایی استفاده کنید که در همه فضاهای خانه کاربرد دارند.

مطلب پیشنهادی: چگونه به طور اصولی فرش و مبل خانه را در فضای پذیرایی با هم ست کنیم؟

تابلو چند منظوره زیبا

هم اکنون در بازار مبلمان، از میزهای غذاخوری استفاده می شود که قابلیت گسترده شدن را در خود دارند. که اتفاقا با انواع مدل ها و نمونه های متعددی به فروش می رسند.

و یا اگر قصد دارید که لوکس رفتار نمایید، می توانید از کف بالابر استفاده نمایید. به طوریکه این کف حاوی فضای غذاخوری یعنی میز و صندلی باشد، و با انتخاب شما این کف برای استفاده به بالا (یعنی هم تراز با کف فضای غذاخوری) و در صورت عدم نیاز به پایین (یعنی به زیر کف فضای غذاخوری) منتقل شود.

مطلب پیشنهادی: ۲۱ فضای غذاخوری زیبا با میز و صندلی کم نظیر

اتاق خواب

تخت چند منظوره زیبا

همان طور که در بالا بیان نمودیم، یک فضای اتاق خواب می تواند شامل مواردی همچون تخت خواب، کمد دیواری، جالباسی، میز مطالعه و قفسه کتاب و لوازم دکوری باشد. اما هر کدام از آنها می توانند با توجه به نیاز ما، خودشان را نشان دهند. در غیر این صورت برای اینکه فضای اتاق را شلوغ نکنند، می توانند در حالت مخفی در داخل دیوار و یا کف جا گیرند.

مطلب پیشنهادی: ویژگی ها و کاربرد چوب در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

انواع مبلمان و تخت چند منظوره

تخت خواب های دیواری، راه حل مناسبی برای اتاق خواب های کوچک می باشد. همچنین در اتاق خواب هایی که به صورت چند منظوره می باشند؛ یعنی هم برای فضای خواب و هم برای فضای کار و اتاق کار خانگی طراحی شده اند، این نوع تخت خواب ها بسیار کاربردی می باشند.

مطلب پیشنهادی: ایده های مدرن طراحی دفتر کار و اتاق کار خانگی

اتاق کودک

انواع مبلمان و تخت کودک چند منظوره زیبا

در اتاق کودکان نیز مانند دیگر فضاهای خانه می توان از راهکارهای خلاقانه و هوشمندانه ای برای استفاده حداکثری از فضا استفاده کرد. برای مثال در قسمت زیرین تخت خواب می توان کمدهای نگهداری لباس و یا اسباب بازی کودک قرار گیرد. و یا اینکه میزی کوچک و کشویی برای انجام فعالیت های کودک همچون بازی و نقاشی در فضای زیرین تخت طراحی نمود.

مطلب پیشنهادی: فنگ شویی اتاق کودک برای یادگیری چگونه باید باشد؟

میز چند منظوره کودک

و نیز می توانید از مبلمان های چند منظوره که مخصوص کودکان طراحی شده است، در فضای خلاقانه اتاق کودک قرار دهید. برای مثال صندلی و میز تا شو که براحتی در خودشان جمع می شوند.

مطلب پیشنهادی: طراحی داخلی لوکس تلفیقی خانه های اشرافی

راهکارهای سازنده برای کاربرد مبلمان های چند منظوره

  • از راهکارهایی که کاربرد زیادی در فضای هر خانه ای دارد، استفاده از نظم دهنده و یا سازمان دهنده های مناسب و مختص هر فضا می باشد. حال در این میان این نظم دهنده ها می توانند به طور خاص و ویژه ای در خانه ها و فضاهای کوچک ایجاد و استفاده شوند.

کابینت چند منظوره زیبا

برای مثال در آشپزخانه، از نظم دهنده کشو و کابینت می توان استفاده نمود. و یا از نظم دهنده هایی که در برگیرنده تمامی وسایل و لوازم آشپزخانه و همچنین مواد غذایی می باشد.

مطلب پیشنهادی: انواع نظم دهنده آشپزخانه

انواع کمد چند منظوره

در فضای اتاق خواب، از نظم دهنده لباس کشویی و یا آویزان می توان بهره برد.

مطلب پیشنهادی: انواع نظم دهنده سرویس بهداشتی

انواع کمد جواهرات چند منظوره زیبا

و یا نظم دهنده جواهرات که بهترین سازمان دهنده برای نگهداری و سازماندهی جواهرات و ساعت و اکسسوری های کوچک می باشند. و نیز نظم دهنده کیف و کفش که کاربرد فراوانی در فضاهای کوچک و بدون کمد های دیواری دارند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کاربردی انتخاب و خرید مبلمان مناسب برای خانه و آپارتمان

انواع میز چند منظوره

در فضای نشیمن نیز می توان از انواع مختلف نظم دهنده ها که برای هر فعالیتی طراحی شده اند بهره برد. برای مثال می توان از نظم دهنده رو مبلی برای نگهداری اجسامی مانند کنترل TV و یا قرار دادن کتاب، لیوان و بطری استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی: چند اشتباه طراحی دکوراسیون داخلی و راهکارهای مقابله با آن

  • از راهکارهای دیگری که در فضای خانه های کوچک می توان استفاده کرد، این است که درون هر مبل و یا چهار پایه ای را به انبار وسایل و لوزام ضروری و غیر ضروی اختصاص داد و پر کرد. در واقع این ایده، راه حلی مناسب برای افزایش فضای ذخیره سازی در خانه و نیز استفاده حداکثری از کل فضا می باشد.

انواع میز آشپزخانه چند منظوره

مثلا در آشپزخانه، درون چهارپایه ها و یا صندلی ها.

در فضای اتاق خواب، درون چهارپایه میز توالت و یا صندلی مطالعه.

مطلب پیشنهادی: ۱۰ایده هوشمندانه برای ایجاد شلف کنجی دیواری

انواع تخت چند منظوره

در فضای نشیمن، درون پاف ها و چهارپایه ها و یا در داخل بخش نشیمنگاه مبلمان. و مثال هایی از این دست.

مطلب پیشنهادی: با چه ترفندهایی یک خانه با دکوراسیون شاد داشته باشیم؟

نتیجه گیری

انواع وسایل چند منظوره

همان طور که در تصاویر و مطالب ذکر شده مشاهده نمودید، انسان خلاق با استفاده از خلاقیت، ابتکار عمل و توانایی های خود می تواند همواره اقدام به کارها و فعالیت هایی نماید که در نوع خود بسیار تاثیر گذار و راه گشا باشند.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق مهمان لوکس چگونه است؟

همه این تصاویر و مطالب حاکی از جور دیگر دیدن و خلاقانه دیدن جهان می باشد. پس می توان به این نتیجه رسید که انسان همواره توانسته است و همچنین می تواند با توجه به شرایط و وضعیت موجود خود، راهکارهایی سازنده و اقداماتی مثبت در جهت رشد و پیشرفت خود انجام دهد. و نیز این پیام را به ما می رساند که برای انجام هر کاری باید تنها خواست. زیرا خواستن یعنی توانستن. پس دیگر جایی برای بهانه وجود ندارد. به امید اینکه همه ما فراترزی ها بتوانیم از تمام خلاقیت ها و توانایی های موجود در خودمان بهره ببریم و عامل بازدارنده ای به نام بهانه را در خود خفه کنیم.

مطلب پیشنهادی: دیوار تاکیدی فضای نشیمن از نوع چوبی مواج

ویدیو مبلمان های چند منظوره

به ویدیویی که ما در فراترز در زمنیه مبلمان های چند منظوره گردآوری نموده ایم، توجه کنید تا بتوانید از ایده های بیشتری در این زمینه الهام بگیرید.

مطلب پیشنهادی: ۵ اشتباه رایج در خرید مبل راحتی

ایا شما نیز در خانه و یا محل کار خود از مبلمان های چند منظوره و کم جا استفاده می نمایید؟ و یا اصلا به طور کل علاقه ای به استفاده از این مبلمان های چند منظوره دارید؟ می توانید در همین صفحه برای ما بنویسید.

منبع: فراترز

منبع تصاویر: google

مدیر سایت فراترز

درباره نویسنده

مدیر سایت فراترز
بهاره باقری Bahareh Bagheri بنیانگذار فراترز است. او همچنین معمار، طراح داخلی، دکوراتور، مولف و نویسنده محتوای معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون سایت فراترز می باشد.

گذاشتن دیدگاه