آیا رنگ سقف خانه را بزرگتر می کند یا کوچکتر؟

  • , ,
  • 09 خرداد 1400
  • 187 بازدید
  • 0
  • 2
  • 1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (5,00 از 1 نفر)
    شما برای ثبت امتیاز برای این مطلب باید به عنوان کاربر ثبت نام کنید.
    Loading...

آیا شما هم نیاز به مشاوره طراحی و دکوراسیون داخلی با بهترین طراحان داخلی را دارید؟!

ما در فراترز، بهترین خدمات مشاوره آنلاین طراحی و دکوراسیون داخلی را برای شما فراهم نموده ایم.

سفارش در فرامشاوره

در طراحی فضاهای داخلی و یا در زمان بازسازی و نوسازی خانه، اداره و یا فروشگاه، برخی از افراد تمایل به رنگ کردن و یا نقاشی مجدد برای پوشش دیوار و سقف دارند. با اینکه آنها علاوه بر رنگ سقف و دیوار، گزینه های دیگری نیز پیش رو دارند، اما همچنان تمایل دارند که به صورت مجزا و یا حداقل ترکیبی، از رنگ برای طراحی داخلی فضای خود استفاده کنند.

اما در اغلب موارد، سقف به عنوان پنجمین دیوار فراموش شده فضاهای داخلی به شمار می رود که این مورد نیاز به بررسی بیشتری دارد. در زمان بازسازی و یا نوسازی یک فضا، اغلب صاحبان خانه ممکن است سقف را به عنوان بخشی از طرح رنگی خود در نظر نگیرند، اما ما می دانیم که سقف به عنوان یکی از المان های مهم معماری، نقش بسیار زیادی در ایجاد حس کلی یک فضا بازی می کند.

به طور کل، رنگ ها دارای شخصیت و ویژگی های متفاوتی از یکدیگر هستند. چرا که با انتخاب یک رنگ روشن یا یک رنگ تیره به طور مجزا، فضای اتاق شما تبدیل به فضایی بزرگتر و یا کوچکتر می شود. حتی با ترکیب رنگ ها، چه رنگ روشن باشد و چه تیره، در بزرگ تر یا کوچک تر کردن فضای اتاق، تأثیر می گذارد.

همچنین در این میان، سوالی که اکثر کارفرمایان در حین مشاوره طراحی دکوراسیون داخلی از ما  یعنی مجموعه فراترز می پرسند این است که آیا سقف مهم است؟ آیا در حین تغییر دیزاین فضا، نیاز به تغییر رنگ سقف می باشد یا خیر؟ و سوالاتی از این دست. به همین دلیل این موضوع ما را بر آن داشت تا مقاله ای تحت این عنوان تهیه کنیم و جواب سوالات این دوستان و همچنین شما دوست گرامی که در حال مطالعه این مقاله از سری مقالات بخش فراوبلاگ فراترز هستید، داده شود. پس با فراترز همراه باشید تا با هم به بررسی چند نمونه رنگ در زمینه پوشش رنگ دیوار و سقف بپردازیم.

مطلب پیشنهادی: 10 ایده کاربردی DIY برای طراحی دکوراسیون اتاق کودکان

رنگ های تیره برای رنگ سقف

استفاده از رنگ های تیره برای پوشش رنگ سقف

فضاهای بزرگ با سقف های بلند، اغلب با احساس عدم تعادل یا سرما همراه هستند، چرا که مبلمان و دیگر اکسسوری ها، کمتر از نیمی از فضا را اشغال می کنند و بقیه فضا رها شده باقی می ماند.

رنگ ها، به پایین آوردن سقف و کمتر کردن ارتفاع دیوار، کمک می کنند و همچنین می توانند چشم مخاطب را به طوری گمراه کنند که گویی آن فضا کوچکتر و صمیمی تر به نظر می رسد. اساسا رنگ های متوسط تیره تا غلیظ و یا رنگ های عمیق مانند قهوه ای شکلاتی، می توانند فضا را گرم تر و دنج تر نشان دهند.

به عنوان یک راهکار مفید در فضاهای بزرگ و با مبلمان کم، سقف با رنگ تیره می تواند به نقطه کانونی فضا تبدیل شود و چشم را از کمبود اکسسوری و لوازم جانبی به سمت خود منحرف کند.

مطلب پیشنهادی: خاص ترین جلوه های طراحی داخلی با رنگ تیره در فضای داخلی

رنگ های روشن برای رنگ سقف

استفاده از رنگ های روشن برای پوشش رنگ سقف

فضاهای کوچک یا فضاهایی که دارای ارتفاع کمتر هستند، به طور ناخودآگاه به افراد احساس تنگی و خفگی انتقال می دهند. اما می توان با استفاده از رنگ های روشن بر روی سقف، این فضاها را بزرگتر شدن نشان داد.

یک ترفند عالی و موثر برای بزرگ کردن یک فضای کوچک این است که: تضاد رنگ بین دیوارها و سقف ها، به حداقل برسد. به عنوان مثال یک دیوار آبی تیره با رنگ سفید، ممکن است برای بزرگتر نشان دادن فضا جواب ندهد. اما دیوار با رنگ زرد کم رنگ به همراه سقف کرم رنگ یا سفید خالص، باعث ایجاد حس سبکی و بزرگتر شدن فضا می شود.

مطلب پیشنهادی: مهم ترین نکات کاربردی دیوارهای آجری در معماری داخلی

سقف های سفید

استفاده از رنگ های سفید برای پوشش رنگ سقف

رنگ سفید اغلب به عنوان رنگ شماره 1 سقف مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا تقریباً رنگ سفید با هر رنگی در فضا، به خوبی هماهنگ می شود و تمام سایه های رنگی با آن تکمیل می شود. رنگ سفید، نور را در محیط منعکس می کند، به همین دلیل فضا را روشن تر و بزرگتر نشان می دهد.

همچنین رنگ سفید علاوه بر اینکه نور را در فضا منعکس می کند، باعث بازتابش رنگهای دیگر فضا نیز می شود. برای مثال اگر دیوارها را به رنگ قرمز غلیظ نقاشی کنید، سقف به نظر به رنگ گلبهی در می آید.

مطلب پیشنهادی: روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

رنگ های مونوکروماتیک

استفاده از رنگ های مونوکروماتیک برای پوشش رنگ سقف

در فضاهایی که از رنگ های یکسان برای رنگ فضا استفاده می شود، باعث می شود سقف با بقیه فضا ترکیب شود تا به نوعی با یکدیگر یکپارچه شوند. بسته به نوع رنگ هایی که انتخاب می کنید، فضا می تواند بزرگتر و یا کوچکتر شود. به عنوان مثال سقف ها و دیوارهای روشن، باعث ایجاد فضایی باز و سبک تر می شوند. این در حالیست که رنگ های تیره یا غلیظ مانند قرمز ، همه چیز را به داخل می کشاند و فضا را خفه تر می کند.

یک ترفند و نکته عالی به منظور استفاده بهتر از رنگ های مونوکروماتیک، بهتر است از سایه های مختلف همان رنگ برای پوشش دیوارها و سقف ها استفاده شود. با این کار به جای استفاده از فقط یک رنگ ثابت، جلوه زیباتر، نرم تر و یکپارچه تری را در فضا ایجاد می کنید. این مورد به خصوص در فضاهای کوچک با سقف های کوتاه مفید است. همچنین در این حالت چشم  کمتر به سمت بالا جذب می شود؛ زیرا هیچ تضادی بین دیوار و سقف وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی: سبک هوگه در زندگی و دکوراسیون داخلی و نکات کاربردی آن

درخشندگی استفاده از رنگ های براق برای پوشش رنگ سقف

سقف با رنگ های خاص خود مخصوصاً با درخشش فوق العاده می توانند فضا را متحول کنند و به مخفی کردن نقص ها و ایرادات سقف کمک کنند. نقاشی سقف ، معمولا پوشش بهتری را ایجاد می کنند؛ زیرا این رنگ ها ضخامت بیشتری نسبت به رنگ دیوار دارند و اغلب در برابر پاشش مقاوم هستند تا نقاشی فضا را برای ما آسان تر کنند. اما در عین حال می توانید از رنگ دیوار نیز برای نقاشی سقف استفاده کنید.

رنگ های متال و براق با توجه به انعکاس نور و رنگی که انجام می دهند، شدت درخشندگی را در فضا افزایش می دهند. به همین دلیل چنین رنگ هایی برای یک فضای بزرگ با سقف های بلند با نقص کم و یا بدون نقص، بهترین گزینه می باشند.

اما چنین رنگ هایی یعنی رنگ های براق یا متال برای یک اتاق کوچک، ممکن است خیلی شدید به نظر رسد و اتفاقا نقایص سطح سقف را برجسته تر نیز نشان دهند.

مطلب پیشنهادی: ارتباط بین رنگ، شخصیت و دکوراسیون

منبع: Houzz

منبع تصاویر: Google

ترجمه و تالیف: فراترز

مدیر سایت فراترز

درباره نویسنده

مدیر سایت فراترز
بهاره باقری بنیانگذار فراترز؛ معمار و طراح داخلی می باشد که پروژه های موفقی را در معماری و طراحی داخلی به انجام رسانیده و همچنین نویسنده محتوا طراحی داخلی می باشد.

گذاشتن دیدگاه