نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی

 • 20 فروردین 1399
 • 1258 بازدید
 • 0
 • 0
 • 1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (5,00 از 1 نفر)
  شما برای ثبت امتیاز برای این مطلب باید به عنوان کاربر ثبت نام کنید.
  Loading...

آیا شما هم نیاز به مشاوره طراحی و دکوراسیون داخلی با بهترین طراحان داخلی را دارید؟!

ما در فراترز، بهترین خدمات مشاوره آنلاین طراحی و دکوراسیون داخلی را برای شما فراهم نموده ایم.

سفارش در فرامشاوره

نورپردازی داخلی چیست؟ اما بهتر است قبل از آن به بررسی نور و اساسا ذات نور بپردازیم تا بعد از آن به طور کامل تری به بررسی مبحثی به نام نورپردازی برویم. پس اگر شما نیز مانند ما برای درک ماهیت و عملکرد نور هیجان زده اید، با ما در فراترز تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: 19مدل از برترین مدل های چراغ دیوارکوب مدرن و شیک

نور چیست؟

نورپردازی داخلی

نور شکلی از انرژی الکترومغناطیسی است و نور مرئی بخشی از آن طیف الکترومغناطیسی است. نور در امواجی همانند رادیو، رادار و تلویزیون پخش می شود اما با اندازه ای مشخص و یا طول موجی خاص.

هر کدام از رنگ های نور دارای طول موج خاص خود در طیف الکترومغناطیسی می باشند. هنگامی که تمام رنگ ها ترکیب می شوند، ما ترکیبی را به عنوان نور سفید به رسمیت می شناسیم. مهم است که بدانیم این مورد در هنگام برخورد با نور به عنوان انواع مختلف نور از رنگ های مختلف و یا ترکیبی از رنگ ها اتفاق می افتد.

مطلب پیشنهادی: مبانی طراحی نورپردازی خانه

ما چطور رنگ ها را میبینیم؟

نورپردازی داخلی 2

چشم به رنگ های مختلف پاسخ های متفاوت می دهد. در واقع چشم، بهترین پاسخ را به ناحیه و طیف زرد سبز و کمترین را به ناحیه بنفش آبی و یا قرمز می دهد.

مطلب پیشنهادی: 18 راهکار ساده و ارزان برای افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان

رنگهایی را که می بینیم، دقیقا همان هایی هستند که به چشمانمان منعکس می شوند. به عنوان مثال اشیای سبز منعکس کننده نور سبز هستند اما بقیه رنگ ها را جذب میکند و نیز اشیاء آبی منعکس نور آبی می باشند در حالی که مابقی نورها جذب میشود. این در حالیست که اشیای سیاه همه نورها را جذب می کند و اشیاء سفید منعکس کننده تمامی نورها هستند. تقریبا غیرممکن است که بتوان یک رنگ سیاه واقعی و یا سفید واقعی را با چشمان خود ببینیم.

نورپردازی در فضاهای داخلی مانند خانه، دقیقا به چه معناست؟

نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی خانه یکی از مهم ترین سوژه های مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی است، اما واقعا روشنایی و یا نورپردازی داخلی در فضاهای داخلی چیست؟

تعریف نورپردازی داخلی خانه به مانند وسیله ای نقلیه برای ماست که قادر است کارهای داخل خانه مان را براحتی با خود حمل کند و یا به عبارتی از طریق آن ما قادریم تا به امور و وظایف خود در فضای زندگیمان رسیدگی کنیم.

بنابراین ضرورت و اهمیت این مبحث در هر فضای داخلی آن قدر مشخص و بارز است که نیاز نیست بیش از این از اهمیت مباحث مربوط به نورپردازی داخلی صحبت کنیم. بلکه برعکس بیشتر نیاز است تا بدانیم که چطور از این مبحث بدرستی در فضای خانه و یا محل کار خود استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی: چطور خانه خود را شخصی سازی کنیم؟

کاربرد نورپردازی

نورپردازی داخلی 3

لازم است که به مبحث نورپردازی داخلی و روشنایی در طراحی داخلی خانه خود اهمیت بدهیم و آن را جز موارد مهم و انتخاب های اصلی برای طراحی فضای داخلی خود به شمار آورید چرا که بدون نورپردازی شما قادر به دیدن چیزی و نیز انجام کارهای خود نخواهید بود. بنابراین توجه دقیق به نور در ایجاد محیط هایی جذاب و مفید بسیار ارزشمند خواهد بود.

ممکن است در ابتدا این بخش یک موضوع تخصصی و دلهره آوربه نظر رسد، اما نگران نباشید ما آن را برای شما ساده کرده ایم. در این مقاله و مقاله های دیگر سایت فراترز ما آموزش ها و نکاتی کاربردی برای آن دسته از افرادی که تمایل دارند کمی با اصول اساسی طراحی و دکوراسیون داخلی آشنا شوند گردآوری کرده ایم؛ تا با پیروی از آنها بتوانید از این نکات و راهکارها در زندگی خود به طور واقعی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی مدرن در دکوراسیون داخلی

هدف از نورپردازی

نورپردازی داخلی 4

مطلب پیشنهادی: 10 نوع از برترین گیاهان تصفیه کننده هوا فنگ شویی

ما به دلایل زیر از نورپردازی داخلی و روشنایی در داخل ساختمان ها استفاده می کنیم:

 • برای انجام وظایفمان و یا کارکردن با وسایل و خواندن و نوشتن.
 • برای خلق فضایی آرام، دلنشین و راحت
 • برای ایجاد حس زیبایی شناسی فضا و همچنین نمایش آثار هنری و مجموعه المان های معمارانه فضا و نیز تعریف سایه ها.
 • برای اطمینان از ایمنی، اطمینان از خلق سطوح نور مناسب و متفاوت در فضا برای همه کسانی که از آن فضا استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی: طراحی داخلی خانه لوکس معاصر

نورپردازی داخلی در فضای داخلی به دو دسته کلی تقسیم می شود:

نورپردازی داخلی6

 1. نورپردازی طبیعی که همان نور خورشید است.
 2. نورپردازی مصنوعی که از طریق جریان الکتریسیته انجام می شود.

روشنایی عمومی که برای زندگی کردن عادی و معمولی مناسب باشد شامل نور طبیعی روز و یا نور مصنوعی و یا نور مستقیم خورشید می باشد.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع سنگ در معماری و طراحی داخلی

اگر نظر و یا ایده ای در زمینه نورپردازی داخلی خانه و یا محیط کار خود دارید، آن را حتما با ما و دیگر فراترزی های در همین صفحه به اشتراک بگذارید.

منبع: interiordezine

ترچمه و تالیف: فراترز

مدیر سایت فراترز

درباره نویسنده

مدیر سایت فراترز
بهاره باقری بنیانگذار فراترز؛ معمار و طراح داخلی می باشد که پروژه های موفقی را در معماری و طراحی داخلی به انجام رسانیده و همچنین نویسنده محتوا طراحی داخلی می باشد.

گذاشتن دیدگاه