18 راهکار ساده و ارزان برای افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان

آیا شما هم نیاز به مشاوره طراحی و دکوراسیون داخلی با بهترین طراحان داخلی را دارید؟!

ما در فراترز، بهترین خدمات مشاوره آنلاین طراحی و دکوراسیون داخلی را برای شما فراهم نموده ایم.

سفارش در فرامشاوره

فضاهای مسکونی از جمله خانه و آپارتمان های امروزی نیاز مبرمی به روشنایی دارند. چراکه با افزایش جمعیت و تراکم بالا و بالطبع کوچک شدن فضاهایی مثل خانه و آپارتمان، نور طبیعی کمتری فرصت ورود به فضاهای داخلی را پیدا می کنند و از آنجا که کاهش نور و روشنایی در فضای خانه باعث ایجاد افسردگی و بیماری های روحی روانی در افراد می گردد؛ باید به طور جدی به فکر حل این موضوع و اهمیت روشنایی فضای خانه و آپارتمان باشیم. بنابراین امروزه اهمیت روشنایی فضای خانه و آپارتمان چه در قالب فضاهای مسکونی و چه در قالب فضاهای اداری و تجاری از الزامات طراحی داخلی به شمار می روند.

مطلب پیشنهادی: چرا امروزه متخصصان، به مشاوره معماران و طراحان داخلی تاکید می کنند؟

ممکن است بسیاری از دوستان در ابتدا به فکر تهیه چراغ ها و نورپردازی های مصنوعی در فضاهای به اصطلاح کم نور و یا فاقد نور زیاد باشند. اما نکته مهم این است که اگر فضای داخلی شما به طور اصولی و استاندارد طراحی نشده باشد، قرارگیری بی شمار چراغ و لامپ در فضای داخلی تان، اثر چندانی به تقویت روشنایی فضا، آرامش روحی روانی و چشم گیر بودن فضایتان ندارد. پس با ما با یکی دیگر از مقاله های مفید فراترز همراه باشید تا با ساده ترین و ارزان ترین راهکارهای افزایش روشنایی خانه و آپارتمان آشنا شوید و براحتی در فضای خود به کار ببرید.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع سنگ در معماری و طراحی داخلی

18 نوع از ساده ترین و ارزان ترین راهکارها برای افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان

1- رنگ های روشن با پایه سفید برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

رنگ های روشن با پایه سفید برای روشنایی خانه

این موضوع درست است که اگر فضای داخلی شما از دیوارها، سقف و کف گرفته تا مبلمان و دیگر اجزای دکوراسیون داخلی به صورت یکدست و یکپارچه به رنگ سفید و روشن رنگ آمیزی شود، فضایی به نسبت کسل و یکنواختی را ایجاد می نمایید. اما این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که در همین فضای به اصطلاح یکنواخت، می توانید از رنگ های متنوع و شاد نیز به صورت خلاقانه برای اجزای دکوراسیون داخلی و اکسسوری های فضایتان بهره بگیرید. تا بدین شکل با ترکیب رنگ سفید غالب فضا با رنگ های روشن و شاد دیگر، فضایی منسجم، متعادل و روشنی را در نهایت ایجاد نمایید.

مطلب پیشنهادی: ۱۰ تا از برترین رنگهای خنثی دکوراسیون داخلی کدام هستند؟

2- اکسنت وال روشن برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

اکسنت وال روشن برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

به عنوان یک اصل مهم در طراحی داخلی، دیوار های روشن با رنگ های پایه سفید، فضا را بزرگتر نشان می دهند. این در حالیست که دیوارهای تیره با رنگ های متنوع به غیر از سفید، فضایتان را جمع تر و نزدیکتر نشان می دهد. بنابراین با ایجاد یک اکسنت وال روشن و یا دیوار تاکیدی روشن به روشنایی فضای خانه و آپارتمان تان بیفزایید.

مطلب پیشنهادی: دیوار تاکیدی فضای نشیمن از نوع چوبی مواج

2- چیدمان دوباره مبلمان برای روشنایی خانه و آپارتمان

چیدمان دوباره مبلمان برای روشنایی خانه و آپارتمان

دقیقا از آخرین باری که مبلمان فضای خانه و یا آپارتمان تان را تغییر داده اید چند وقت گذشته است؟ آیا می دانید از کجا باید شروع کنید؟

بهترین روش این است که مبلمان خود را در اطراف پنجره و بخش هایی که نور طبیعی وجود دارد، چیدمان کنید. این به این معنی است که اگر مبلمان و یا اکسسوری در فضایتان وجود دارد که مانعی برای ورود نور طبیعی به فضای خانه و یا آپارتمان شما شده است، هر چه زودتر اقدامی اساسی برای آن انجام دهید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کاربردی انتخاب و خرید مبلمان مناسب برای خانه و آپارتمان

3- کوسن های روشن و رنگی برای روشنایی خانه و آپارتمان

کوسن های روشن و رنگی برای روشنایی خانه و آپارتمان

با استفاده از کوسن های روشن و رنگی شاد جدید بر روی کاناپه و مبلمان فضایتان، می توانید روشنایی فضای خانه و آپارتمان تان را تقویت کنید.

مطلب پیشنهادی: ۱۱ کوسن زیبا برای کف اتاق نشیمن

4- گیاهان و گل های خانگی و آپارتمانی تازه برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

گیاهان و گل های خانگی و آپارتمانی تازه برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

با استفاده از گیاهان و گل های خانگی و آپارتمانی، علاوه بر اینکه می توانید شاهد شادابی و طراوت تازه ای به فضای داخلی تان باشید، کمک بسیاری به روشنایی فضای خانه و آپارتمان تان نیز می نمایید.

پیشنهاد ما در فراترز به شما دوستان فراترزی این است که تا می توانید در همه بخش ها، گیاهان و گل های تازه با هر سایز و مدلی قرار دهید. چرا که طبیعت ذاتا بر روح و روان ما انسان ها تاثیر مثبت می گذارد و علاوه بر افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان مان؛ به روشنایی قلب و روح و نیز راندمان کاری ما نیز کمک می کند.

مطلب پیشنهادی: ۱۳ نوع از محبوب ترین انواع گیاهان آپارتمانی زینتی

5- مبلمان با رنگ های سبک و روشن برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

مبلمان با رنگ های سبک و روشن برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

درواقع بسیاری از افراد علاقه زیادی به استفاده از مبلمان با رنگ های تیره دارند که این موضوع امری کاملا سلیقه ای و شخصی است. اما این دسته از افراد، این مورد را نیز باید در نظر داشته باشند که استفاده از مبلمان با رنگ های تیره و قهوه ای، علاوه بر اینکه فضای خانه و آپارتمان تان را کوچک نشان می دهند، کمکی به افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان تان نمی کنند.

بنابراین راهکار پیش روی این دسته از افراد، انتخاب و خرید مجدد مبلمان با رنگ های روشن مانند سفید و یا کرم، بژ و خاکستری می باشد. اما اگر فعلا تمایلی به خرید مبلمان جدید با رنگ های روشن ندارید، می توانید از کاورهای مبلمان با رنگ های روشن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع مبلمان های چند منظوره ضروری خانه های خلاق

6- آینه برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

آینه برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

ممکن است ایده استفاده از آینه در اکثر سطوح فضای خانه و آپاتمان، ایده به ظاهر خودشیفتگی و خود پسندی به نظر برسد. اما حقیقت این است که آینه از اجزای پرکاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود که نقش مهمی در انعکاس و پراکندن نور و  افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان بازی می کند. این موضوع به خصوص در فضاهای کوچک با نور طبیعی ضعیف، بسیار مشهود می باشد.

مطلب پیشنهادی: انواع بازسازی خانه و آپارتمان به همراه راهکارهای کاربردی و مفید

7- پرده های سبک با رنگ روشن برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

پرده های سبک با رنگ روشن برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان

یکی از راهکارهای ارزان و ساده و البته هوشمندانه برای افزایش روشنایی فضای خانه و آپارتمان این است که علاوه بر اینکه می توانید از پرده هایی با رنگ های روشن مانند سفید، کرم، بژ و خاکستری استفاده کنید، همچنین می توانید از پرده هایی با ضخامت سبک تر و نه ضخیم بهره ببرید. بدین صورت نور طبیعی بیشتری فرصت ورود به داخل فضایتان را پیدا می کنند.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع پرده در طراحی دکوراسیون داخلی

8- فلزات برای روشنایی خانه و آپارتمان

فلز به کار رفته در فضای داخلی تان چه از جنس طلا باشد، چه نقره، برنج، برنز و یا مس و استیل؛ در هر صورت عملکردی مشابه عملکرد آینه را در فضای داخلی تان بازی می کنند. یعنی علاوه بر درخشندگی، باعث انعکاس و پراکنندگی نور در فضای داخلی تان می شود.

شما می توانید از این فلزات بر روی مبلمان و یا دیگر اکسسوری ها مانند گلدان، شلف ها، چراغ ها، دکور دیوارها و دیگر اجزای دکوراسیون استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع پارتیشن های فضاهای داخلی کدام اند؟

9- کفپوش برای روشنایی خانه و آپارتمان

کفپوش برای روشنایی خانه و آپارتمان

راهکار موثر دیگری که ما در فراترز به آن اشاره می کنیم، استفاده از کفپوش های به رنگ روشن، با خاصیت انعکاسی هستند. مصالحی مانند سنگ براق روشن، سرامیک براق روشن و یا پارکت و لمینت های براق می توانند ایده های بسیار کاربردی و مقرون به صرفه ای برای روشنایی فضای خانه و آپارتمان شما باشند.

مطلب پیشنهادی: ایده های خلاقانه از لوله پی وی سی در خانه

10- فرش برای روشنایی خانه و آپارتمان

فرش برای روشنایی خانه و آپارتمان

استفاده از فرش ها و قالی های روشن با رنگ های متنوع و شاد و یا رنگ های خنثی می توانند فضای شما را به فضای روشن و دلباز تبدیل کنند. البته می بایست اصل هماهنگی و تعادل را در فضای داخلی تان با دیگر اجزای دکوراسیون به کار بگیرید تا مبادا تداخلی در انسجام کلی فضایتان بوجود نیاید.

مطلب پیشنهادی: شناخت فرش و نکات کاربردی چیدمان فرش در دکوراسیون داخلی خانه

11- چوب های روشن برای روشنایی خانه و آپارتمان

چوب های روشن برای روشنایی خانه و آپارتمان

معمولا وقتی صحبت از چوب در فضای خانه و آپارتمان به میان می آید، بیشتر افراد به سمت و سوی رنگ های قهوه ای و تیره تمایل پیدا می کنند. رنگ های تیره و قهوه ای فضای شما را زیبا و گرم نشان می دهند، اما نمی توانند روشنایی فضای خانه و آپارتمان تان را تضمین نمایند.

شما براحتی با استفاده از کابینت های سفید و چوب های به رنگ روشن می توانید نور به مراتب بیشتری را در فضای داخلی خود اعم از آشپزخانه، نشمین، پذیرایی و اتاق خواب ها در جریان بیندازید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای شناخت و خرید انواع کابینت آشپزخانه

12- شلف های باز برای روشنایی خانه و آپارتمان

شلف های باز برای روشنایی خانه و آپارتمان

برخی از افراد برای اینکه از شر وسایل غیرضروری راحت شوند، به بوفه ها و شلف های بسته و درب دار پناه می آورند. اما قفسه ها و شلف های باز، فضای داخلی خانه و آپارتمان تان را یک درجه فراتر می برد. شما با این کار، علاوه بر اینکه روشنایی فضای خانه و آپارتمان تان را تضمین می کنید؛ می توانید اکسسوری، کتاب، تابلو و آثار هنری که به آن علاقه مندید را همیشه در جلوی دیدتان قرار دهید تا در مواقع لزوم به آنها دسترسی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: ۱۰نکته عالی برای چیدمان دکوراسیون شلفهای دکوری خانگی

13- تمیز بودن شیشه های پنجره

تمیز بودن شیشه های پنجره برای روشنایی خانه و آپارتمان

شاید باورتان نشود که در برخی مواقع تنها با تمیز نمودن جداره های داخلی و خارجی شیشه های پنجره، می توانیم نور طبیعی بیشتری را به فضای داخل خود دعوت کنیم. عموما گرد و خاک و جرم ها، مانع عبور نور طبیعی به صورت کامل به فضای داخل خانه و آپارتمان می شوند.

مطلب پیشنهادی: چگونه از شر کپک های خانگی رها شویم؟

14- افزایش فضای منفی برای روشنایی خانه

افزایش فضای منفی برای روشنایی خانه

بسیاری از افراد تمایل بسیاری به شلوغ کردن و پرکردن کل فضای خود دارند. اما دریغ از اینکه پر نمودن دیوارها، کل فضا و هر آنچه که بین و در اطراف اجزای آن قرار دارد، همه و همه به تاریک شدن و جذب بیشتر نور فضا منجر می شوند. این موضوع را مینیمالیست ها به خوبی می توانند تایید نمایند. به این معنی که ما شاهد کم بودن وسایل و اثاثیه در فضای داخلی مینیمال هستیم. بنابراین نور فرصت بیشتری برای خودنمایی پیدا می کند و فضای داخلی را روشن تر جلوه می دهد.

15- فضای سبز در سرویس بهداشتی برای روشنایی

فضای سبز در سرویس بهداشتی برای روشنایی آپارتمان

همان طور که پیش تر بیان کردیم، استفاده از گل و گیاهان تازه به خصوص گیاهان سبز رنگ، علاوه بر اینکه می توانند فضای شما را به طور کامل متحول و شاداب کنند، می توانند باعث ایجاد روشنایی فضای خانه و آپارتمان نیز بشوند.

اما حضور این گیاهان سبز روشن مانند پتوس، در فضاهای ساکت و تاریکی همچون سرویس بهداشتی که فاقد پنجره می باشد، بسیار زیاد باعث روشن تر شدن و پرطروات شدن چنین فضاهایی می شود.

16- شمع برای روشنایی آپارتمان

شمع برای روشنایی آپارتمان

شاید در وهله اول به این فکر بیفتید که استفاده از شمع یک عمل به ظاهر ساده و احساسی را در فضای خانه و آپارتمان تان ایجاد نماید، اما درواقع این طور نیست. شمع ها علاوه بر اینکه به روشنایی فضای خانه و آپارتمان شما کمک می کنند، باعث ایجاد بوی خوش و حال خوب در اتمسفر فضایتان به صورت کاملا مقرون به صرفه می شود.

برای هر چه بهتر استفاده کردن از شمع ها، می توانید از چندین شمع با رایحه ها، رنگ ها و سایزهای مختلف در کنار یکدیگر استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: روانشناسی رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

17- مبلمان حصیری

مبلمان حصیری برای روشنایی خانه

این روزها دوباره مبلمان حصیری در بین افراد رواج پیدا کرده است. چراکه مبلمان و اجزای دکوراسیون حصیری با رنگ روشن و سبکی که دارند، هم فضای داخل و هم فضای خارج خانه و آپارتمان تان را تحت تاثیر قرار می دهند. این گزینه، می تواند انتخاب موثری برای افرادی باشد که به دنبال مبلمانی سبک و روشن می گردند.

مطلب پیشنهادی: سبک مدرن در معماری داخلی

18- تعویض منابع روشنایی برای روشنایی خانه

تعویض منابع روشنایی برای روشنایی خانه

با تجدید نورپردازی فضا و نیز تعویض منابع روشنایی قدیمی با انواع جدیدتر و مدرن تر، می توانید تا حد بسیار زیادی فضای کم نور خود را به فضایی درخشان تر و پر نورتر تبدیل کنید. البته این به این معنی نمی باشد که باید متحمل هزینه های بسیار زیاد شوید، اما تنها می توان با اضافه کردن چندین منبع کوچک و یا تغییر برخی منابع نوری، فضای زیباتری را شاهد باشیم.

به عنوان مثال میتوان از یک یا چند آباژور کوچک و استند در کنج ها و گوشه های خانه و یا بر روی میزهای عسلی، منابع نوری فضای خانه و آپارتمان را تقویت کرد. و با همچنین با تعویض لوستر ها و یا تغییر نوع مدل منبع نوری به نوع جدید آن مثل LED روشنایی فضای خانه و آپارتمان را تضمین نمود.

مطلب پیشنهادی: 19مدل از برترین مدل های چراغ دیوارکوب مدرن و شیک

منبع: Houzz

ترجمه و تالیف : فراترز

مدیر سایت فراترز

درباره نویسنده

مدیر سایت فراترز
بهاره باقری بنیانگذار فراترز؛ معمار و طراح داخلی می باشد که پروژه های موفقی را در معماری و طراحی داخلی به انجام رسانیده و همچنین نویسنده محتوا طراحی داخلی می باشد.

گذاشتن دیدگاه